Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zabytki Siedlec. Zobacz, które miejsca warto odwiedzić

Redakcja
fot. wikipedia.org 2007 Allgau
Przed wiekami było tu województwo sandomierskie, potem lubelskie. Pierwsze wzmianki o miejscowości w mało dostępnym zakątku w widłach Muchawki i Liwca pochodzą z 1448 r. Położone z dala od szlaków komunikacyjnych na swój rozkwit Siedlce musiały poczekać do drugiej połowy XVIII wieku - czasów księżnej Aleksandry Ogińskiej. Z lat 1763-66 pochodzi ratusz miejski, od którego rozpoczynają się przewodnikowe wędrówki po mieście.

RATUSZ MIEJSKI "JACEK"

08-110 Siedlce, ul. Piłsudskiego 1
tel. 0-25 632 74 70

Jedna z najciekawszych budowli ratuszowych w Polsce, z daleka przyciągająca uwagę wieńczącą dach figurą Atlasa dźwigającego kulę ziemską. Rzeźbiarzowi miał pozować lokaj Aleksandry Ogińskiej o imieniu Jacek, od którego potoczną nazwę bierze dziś ratusz.

Został wzniesiony na planie krzyża jako obiekt handlowo-administracyjny. Skrzydła budynku przeznaczone były na kramy i sklepy. Odbudowany po częściowych zniszczeniach w pożarach w 1784 r. i w 1789 r., a także podczas II wojny światowej. Z wieży ratuszowej kuranty wygrywają poloneza Kleofasa Ogińskiego p.t.: "Pożegnanie Ojczyzny". Obecnie mieści się tutaj Muzeum Regionalne.

PAŁAC OGIŃSKICH

08-110 Siedlce, ul. Konarskiego 2
tel. 0-25 644 20 48

Pałac został wybudowany przed 1730 r. przez Kazimierza Czartoryskiego. Wcześniej w tym miejscu stał drewniany dwór. Pół wieku później zyskał klasycystyczną bryłę i wystrój.
Bywali tu m.in.: Tadeusz Kościuszko, Julian Ursyn Niemcewicz, Franciszek Karpiński, a także król Stanisław August Poniatowski. Budowlę strawił ogień II wojny światowej. W trakcie odbudowy w 1950 r. zmieniły się jego wnętrza i wystrój. Dziś gospodarzem jest tu Akademia Podlaska.

KAPLICA P.W. ŚW. KRZYŻA

Budowla klasycystyczna, ośmioboczna, nakryta kopułą. Stanęła w zespole pałacowym w 1791 r. na miejscu pierwszego kościoła. Jej fundatorką była Aleksandra Ogińska. Po śmierci księżnej w 1798 r. stała się jej kaplicą grobową. Z trzech stron zdobią ją portyki z kolumnami toskańskimi, a od strony wschodniej nad wejściem do krypty grobowej - portyk ze złamaną kolumną i monogramami A.O.

PARK MIEJSKI "ALEKSANDRIA"

W lipcu 1783 r., kiedy Siedlce wizytował króla Stanisława Poniatowskiego, park był niesamowitym miejscem, pełnym romantycznych i egzotycznych obiektów. Jak wiele innych wspaniałości tamtych czasów miasto zawdzięczało go Aleksandrze Ogińskiej. Niestety, z teatru letniego, łazienek, domku rybackiego, meczetu, oranżerii czy wiatraków nic nie pozostało. Tylko ponaddwustuletnie drzewa, pomniki przyrody, pamiętają syntymaentalną świetność tego miejsca.

KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. STANISŁAWA BISKUPA MĘCZENNIKA

08-110 Siedlce, ul. Floriańska 3
tel. 0-25 632 38 36, 632 54 18

To najstarszy murowany obiekt architektury sakralnej w Siedlcach, wybudowany dzięki fundacji Izabeli i Kazimierza Czartoryskich w latach 1740-1749. W barokowo-klasycystycznej bryle kościoła dominuje ten pierwszy styl. W pobliżu kościoła, przy ul. Starowiejskiej znajdują się skrzydła boczne dawnej bramy-dzwonnicy, która pierwotnie miała kształt łuku triumfalnego o trzech arkadach. Ppodczas I wojny światowej rada miejska nadała dzwonnicy miano "Bramy Księżnej Ogińskiej". W 1941 r. budowla została częściowo rozebrana przez Niemców - pozostały jedynie skrzydła boczne.

Ponadto warto zobaczyć: klasycystyczny budynek gimnazjum wzniesiony w latach 1841-1844 (ul. Konarskiego 1), odwach (ul. Piłsudskiego 5, siedziba Miejskiej Biblioteki Publicznej), klasycystyczny budynek poczty (ul. Piłsudskiego 2), zabytkową kamienicę przy ul. Floriańskiej 5, kościół katedralny pw. NPN Marii Panny (ul. Kochanowskiego 13), kościół garnizonowy p.w. Serca Jezusowego (Plac Tysiąclecia), kolumnę toskańską (u wylotu ul. Asłanowicza) i lapidarium (na miejscu dawnego cmentarza katolickiego z XVIII w.).

Czytaj także: Siedlce awansowały do czołówki najbogatszych polskich miast

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na siedlce.naszemiasto.pl Nasze Miasto