Wygrał wszystkie biegi

Sławomir Kindziuk

Maciek Staręga z UKS Rawa Siedlce był podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w biegach narciarskich bezkonkurencyjny. Zdobył w Wiśle trzy złote medale i w nagrodę pojechał do Włoch na mistrzostwa świata juniorów. Na podium OOM stanęły także dwie sztafety juniorek.

Mistrzostwa Polski juniorów młodszych miały w tym roku tylko jednego aktora. 18-letni Maciek Staręga był nie do pokonania i wygrywał od środy do soboty po kolei wszystkie biegi: sprint na 1100 metrów, na 5 km stylem klasycznym i łączony na10 km (5 km klasykiem + 5 km łyżwą). Gdyby w niedzielę wystartował wraz z Kamilem Majewskim w sztafecie sprinterskiej, zapewne wzbogaciłby dorobek swojego klubu o jeszcze jeden medal.
- Po biegach indywidualnych trenerzy kadry uznali, że nie powinienem się przemęczać, bo w poniedziałek lecę do Włoch na mistrzostwa świata juniorów, które rozpoczynają się już 23 lutego, a tam wezmę udział w trzech biegach i sztafecie – mówi Maciek.

MŚJ do lat 20 oraz 23 miały się odbyć w lutym w Polsce, w Szczyrku i Wiśle, ale ze względu na problemy z pogodą i kłopoty w przygotowaniu tras FIS przeniosła je do Włoch, do Maless Venosta. Maciek będzie w tej rangi imprezie debiutantem.
– Wystartuję we Włoszech z dwa lata starszymi zawodnikami. Pewnie ciężko mi będzie wcisnąć się do „10”, więc za sukces uznam lokaty w pierwszej „20” – dodaje siedlecki biegacz.

Wraz z nim do Włoch poleciała siostra – Anna Staręga, która w Maless Venosta zostanie zgłoszona w konkurencjach biegowych do lat 23. W jej przypadku lokaty w „20” też będą sukcesem.

Ale wracajmy do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, w której zgodnie z przewidywaniami dobrze wypadli inni reprezentanci Rawy. Zwłaszcza juniorki starsze, które po niedzielnym biegu sztafetowym (2 x 3 x 1100 m) zajęły na podium podczas dekoracji dwa miejsca. Złote medale zdobyły Natalia Grzebisz i Katarzyna Iskra, a brązowe Patrycja Szwed i Marta Iskra. Siedleckie biegaczki przedzieliła sztafeta AZS AWF Katowice.

Nasze zawodniczki widoczne były również w biegach indywidualnych. Natalia Grzebisz była czwarta w na 10 km oraz dwa razy piąta w sprincie i na 5 km st. klas. Kasia Iskra zajmowała siódme i dwa razy ósme miejsce, a Patrycja Szwed i Marta Iskra kończyły te biegi na miejscach od 11 do 13.

Startujący w OOM inni poza Maćkiem Staręgą narciarze z Rawy plasowali się indywidualnie poza pierwszą „20”. Natomiast w biegu sztafetowym juniorów Maciek Skup i Damian Drosio zajęli piąte miejsce, a Artur Boryń i Tomasz Woźniak szóste.
– Były to dla nas udane zawody. Pięć medali, w tym cztery złote, sprawiły, że zdobyliśmy mnóstwo punktów do różnych punktacji – powiedziała Maria Staręga, która wraz z mężem Grzegorzem szkoli siedleckie narciarki i narciarzy.

Ekipa Rawy nie wraca jeszcze do Siedlec. Do końca ferii będzie trenować na obozie w Jurgowie, a potem weźmie udział w rozpoczynających się 26 lutego w Wiśle Mistrzostwach Polski Uczniowskich Klubów Sportowych. Z tych zawodów siedlczanie także chcą wrócić z medalami.