Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory parlamentarne 2015: Jak poprawnie zagłosować?

Paulina Jęczmionka
Trwają wybory parlamentarne 2015. W Wielkopolsce wybierzemy 40 posłów i dziewięciu senatorów. Karta głosowania do Sejmu znów będzie w postaci "książeczki". Tym razem ze stroną tytułową i spisem treści. Jak poprawnie zagłosować? Sprawdźcie!

To jedno z najważniejszych głosowań w naszym kraju. W niedzielę wybieramy nowy parlament - Sejm i Senat, które będą stanowić polskie prawo. A pośrednio wskażemy ludzi, którzy utworzą rząd. Warto więc podejść do wyborów odpowiedzialnie. I upewnić się, że wiemy, jak prawidłowo zagłosować.

Przygotuj się do pójścia na wybory

W całym kraju startuje ponad 8 tysięcy kandydatów. W czterech wielkopolskich okręgach łącznie - 666 osób do Sejmu i 41 do Senatu. Wybierzemy tu 40 posłów i dziewięciu senatorów. Wskazać ich trzeba oddzielnie, stąd dwie karty do głosowania.

ZOBACZ TAKŻE:

Godziny otwarcia lokali
Blisko 28 tys. lokali wyborczych w całym kraju będzie otwarte w godzinach 7-21. Od północy z piątku na sobotę do zakończenia głosowania obowiązuje cisza wyborcza. Nie można zwoływać zgromadzeń, agitować, przedstawiać sondaży. Za to ostatnie grozi grzywna nawet do 1 mln zł. Co ważne, cisza obowiązuje także w internecie. Jeśli z jakichś powodów głosowanie zostanie przedłużone i ona trwa dłużej.

Miejsce głosowania
Zanim pójdziemy do urny, warto sprawdzić gdzie mieści się nasz lokal wyborczy. Choć po ubiegłorocznych wyborach do europarlamentu oraz samorządowych większych zmian nie było, w pojedynczych przypadkach lokale mogą być gdzie indziej. Można to sprawdzić na wiszących w każdym lokalu, ale i często na słupach ogłoszeniowych miasta obwieszczeniach. Pomocna jest strona internetowa PKW z wyszukiwarką obwodów.

W Poznaniu informacje można uzyskać pod nr tel. 61 646 33 44 oraz w internecie: poznan.pl/gdzieglosowac. Lokal można też sprawdzić, wysyłając SMS ze swoim numerem PESEL na nr 4320.

Potrzebne dokumenty
Aby dostać karty do głosowania, trzeba pokazać komisji wyborczej dokument potwierdzający tożsamość. Nie musi to być dowód osobisty, ale np. paszport czy prawo jazdy. Ważne, żeby miał zdjęcie, imię nazwisko oraz PESEL lub adres zamieszkania. Może to być dokument, który utracił ważność (ale nie stary, „książeczkowy” dowód osobisty). Po przedstawieniu dokumentu, musimy jeszcze złożyć podpis w spisie wyborców. I tutaj pojawia się nowość! Członek komisji zasłoni nam spis specjalną nakładką. To ochrona danych osobowych innych wyborców.

Wybierz jednego posła i jednego senatora

Komisja wyborcza da nam dwie karty do głosowania - do Sejmu oraz do Senatu. Choć zasady głosowania w obu przypadkach są takie same, karty znacznie różnią się wyglądem.

Wybór posła
Karta głosowania do Sejmu będzie biała i będzie miała postać broszury (książeczki) składającej się z kilku lub kilkunastu kartek (w zależności od tego, ile komitetów zarejestrowało się w danym okręgu).

Po zamieszaniu wokół takiej karty po wyborach samorządowych (w głosowaniu do sejmiku było aż 17 proc. głosów nieważnych) wprowadzono w broszurze pewne zmiany. Zobaczymy w niej stronę tytułową z instrukcją głosowania i pieczątkami. Kolejną stroną będzie spis treści, czyli wymienienie wszystkich komitetów i podanie stron, na których znajdują się ich listy kandydatów. One zaczną się dopiero od trzeciej strony. Na jednej kartce A4, z jednej strony znajdą się nazwiska wszystkich kandydatów jednego komitetu.

Jednak zdaniem np. Fundacji Batorego, te zmiany mogą nie wystarczyć. Jej eksperci obawiają się, że wyborcy znów postawią więcej niż jeden krzyżyk (na wielu stronach) albo wręcz w spisie treści. A to będzie głos nieważny!

- Broszura, inaczej książeczka stanowi jako całość kartę do głosowania. Niezależnie, z ilu kartek się składa, w karcie, czyli całej broszurze można postawić tylko jeden znak X. Musi on znaleźć się w kratce po lewej stronie przy nazwisku wybranego kandydata - tłumaczy Maria Trela, dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Poznaniu. - Nie wolno stosować innego znaku niż dwie przecinające się linie, bo głos będzie nieważny. Także wtedy, kiedy postawimy X przy więcej niż jednej kratce lub w żadnej.

Podsumowując: wybieramy tylko jednego kandydata na posła z całej broszury. W razie wątpliwości, pytania można kierować do członków komisji.

Wybór senatora
W tym przypadku głosowanie jest o wiele prostsze, bo tu karta (żółta) jest jedną kartką A4, na której znajdują się nazwiska wszystkich kandydatów do Senatu. Nazwisk jest zdecydowanie mniej, bo senatorów wybieramy w okręgach jednomandatowych. Oznacza to, że każdy komitet wystawia tylko po jednym kandydacie. I tak np. w okręgu nr 91, który obejmuje miasto Poznań, będzie tylko dwoje kandydatów, a np. w okręgu nr 93 (obejmuje powiaty: kolski, koniński, turecki i miasto Konin) - siedmioro.

Zasady wybierania senatorów są dokładnie takie same jak posłów. Oznacza to, że możemy wybrać tylko jedną osobę - postawić tylko jeden znak X w jednej kratce. W każdym innym przypadku głos będzie nieważny.

Kiedy poznamy wyniki niedzielnego głosowania?

Po zakończeniu głosowania komisje wyborcze przystąpią do liczenia głosów. I tutaj ich praca będzie się różnić w przypadku posłów i senatorów.

Proporcjonalne do Sejmu
Nasze głosy w wyborach do Sejmu będą przeliczane na mandaty metodą D’Hondta. Wyniki komitetów, które przekroczą próg wyborczy (5 proc. w skali kraju, dla koalicyjnego komitetu - 8 proc.), będą dzielone przez liczby 1, 2, 3 itd. Jeśli np. w Poznaniu jest do zdobycia 10 mandatów, zostaną one rozdzielone między komitety z 10-cioma najwyższymi wynikami dzielenia przez wspomniane liczby.

Większościowe do Senatu
Tu znów jest znacznie łatwiej. Obowiązuje bowiem zasada „zwycięzca bierze wszystko”. Wygrywa ten kandydat, który w okręgu zdobył po prostu najwięcej głosów.

Ostatecznie wyniki
Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, że w poniedziałek pod wieczór poda komitety, które przekroczyły próg wyborczy. We wtorek ma ogłosić podział mandatów do Sejmu i wyniki do Senatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto