18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Droga Krzyżowa i procesja z relikwiami błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki

UM Siedlce
We wtorek, 14 września w Siedlcach rozpoczęła się peregrynacja Krzyża i relikwii błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Uroczystościom przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. Na placu przed siedlecką katedrą odbyło się powitanie Krzyża i relikwii Kapłana Męczennika, a ks. bp Zbigniew Kiernikowski poświęcił krzyż. Następnie licznie zebrani wierni wyruszyli do sanktuarium św. Józefa. W czasie drogi odbyło się nabożeństwo Drogi Krzyżowej.

Męczennika nieśli alumni z Wyższego Seminarium Duchownego, zaś obraz z wizerunkiem bł. ks. Jerzego członkowie Zarządu Instytutu Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej. Przy poszczególnych stacjach Drogi Krzyżowej Krzyż nieśli: kolejarze, strażacy, przedstawiciele Akcji Katolickiej, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, pracownicy oświaty, służby zdrowia, przedstawiciele "Polimex-Mostostal", pracownicy Zakładu "Fenes", harcerze oraz delegacje z dekanatu domanickiego, suchożebrskiego i zbuczyńskiego.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej w sanktuarium św. Józefa była sprawowana Liturgia Słowa, której przewodniczył Biskup Siedlecki Zbigniew Kiernikowski. W homilii Ksiądz Biskup nawiązując do słów bł. ks. Jerzego wyjaśnił jak należy rozumieć prawdę, wolność i miłość. Po homilii rozpoczęła się adoracja Krzyża i towarzyszących mu relikwii Kapłana Męczennika. Podczas adoracji śpiewy wykonała schola katedralna. Można było usłyszeć rozważania o tajemnicy Krzyża zaczerpnięte z pism Ojców Kościoła, nauczania Jana Pawła II oraz homilii bł. ks. Jerzego. Teksty recytował Dariusz Kowalski, aktor znany z serialu "Plebania".

Idea Krzyża upamiętniającego męczeństwo błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki zrodziła się 16 października 1994 r. w 10 rocznicę śmierci błogosławionego Męczennika. W żoliborskim kościele św. Stanisława Kostki postanowiono, by na słynnej górze Krzyży koło Szawli na Litwie postawić Krzyż, jako znak i wezwanie do pojednania polsko-litewskiego. Bezpośrednią inspiracją stała się pielgrzymka Jana Pawła II na Litwę w 1993 roku. Krzyż wykonali czuwający przy grobie ks. Jerzego przedstawiciele Kościelnej Służby Porządkowej. Na czterometrowym Krzyżu umieszczono dwa mniejsze krzyże. Całość miała symbolizować Golgotę. Najmniejszy Krzyż, wykonany z sosnowego drewna, pochodzi z desek katafalku, na którym spoczywała trumna bł. Męczennika. Bezpośrednio po pogrzebie ks. prałat Teofil Bogucki, proboszcz parafii św. Stanisława Kostki w latach 1974-1987, zarządził by z desek katafalku wykonać małe krzyżyki i ofiarować tym, którzy byli najbliżej ks. Jerzego, w sposób szczególny bractwu "Totus Tuus", które od niespełna 26 lat trzyma straż przy grobie bł. ks. Jerzego. Spośród tego grona do dziś 42 osoby ofiarowały swoje krzyżyki umieszczając je na czterometrowych krzyżach, które znajdują się w różnych miejscach Polski i świata. Pierwszy krzyż stanął w Szawłach na Litwie z intencją pojednania polsko-litewskiego. Na krzyżu umieszczony został umieszczony napis: "Zło dobrem zwyciężaj" - przesłanie zamordowanego kapłana. Siedlecki Krzyż jest już 42. Podobne krzyże stanęły w Oslo i Paryżu. W niedługim czasie zawędrują za ocean i do Brukseli.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na siedlce.naszemiasto.pl Nasze Miasto