Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warszawska turystyka straciła w wyniku pandemii. Stolicę odwiedziło ponad trzy miliony osób mniej

Michał Mieszko Skorupka
Michał Mieszko Skorupka
Stołeczna turystyka straciła w wyniku pandemii. Oto najnowsze dane
Stołeczna turystyka straciła w wyniku pandemii. Oto najnowsze dane Damian Kujawa / Polska Press
Stołeczne Biuro Turystyki opublikowało raport na temat wpływu pandemii koronawirusa na warszawską turystykę. Okazuje się, że od stycznia do grudnia 2020 roku, stolicę odwiedziło tylko 3,3 mln przyjezdnych - to o 6,8 mln mniej niż w roku poprzednim. Autorzy badania podkreślają jednak, że choć liczba przyjazdów turystów do Warszawy zmalała o blisko dwie trzecie, to skutki tego spadku dla PKB miasta nie były aż tak drastyczne

Autorzy raportu "Turystyka w Warszawie” opublikowanego przez Stołeczne Biuro Turystyki poinformowali, że od stycznia do grudnia ubiegłego roku odnotowano w Warszawie 3 300 000 przyjazdów turystów. To zdecydowanie mniej niż w 2019 roku, kiedy stolicę odwiedziło aż 6,8 mln przyjezdnych więcej. Największy - 75-procentowy spadek dotyczył turystów zagranicznych. W badanym okresie odbyli oni jedynie 700 tys. podróży do Warszawy. Krajowy ruch turystyczny zmniejszył się z kolei o 64 procent - z 7,3 do 2,6 mln.

W roku wybuchu pandemii COVID-19 załamanie ruchu turystycznego nastąpiło w drugim kwartale. Choć latem odnotowano odbicie spowodowane poluzowaniem obostrzeń epidemicznych - zwłaszcza w przypadku turystów krajowych - to już pod koniec roku, wraz z drugą falą zachorowań, liczba przyjazdów znów znacząco spadła - informują urzędnicy.

Najwięcej turystów z Niemiec, najwięcej wydawali Brytyjczycy

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku zdecydowana większość turystów odwiedzających Warszawę pochodziła z Polski (80 procent). Wśród zagranicznych gości najwięcej przyjezdnych było z Niemiec (20 procent). Na kolejnych miejscach uplasowali się Brytyjczycy (18 procent) i Francuzi (9 procent).

Autorzy badania zwracają jednak uwagę na fakt, że sporą część przyjezdnych stanowiły osoby polskiego pochodzenia.

Z danych opracowanych we współpracy ze Stołecznym Biurem Turystyki przez firmę Mastercard wynika, że w 2020 roku turyści zostawili w stolicy 5,8 mld złotych. Pieniądze wydawali przede wszystkim w miejscach związanych z handlem detalicznym, gastronomią i modą. Wśród obcokrajowców zdecydowanie najwięcej wydali Brytyjczycy, w tym głównie londyńczycy, natomiast wśród Polaków – krakowianie.

Spadek liczby turystów a PKB miasta

Jak czytamy w raporcie, z powodu pandemii szacunkowy wkład gospodarki turystycznej w PKB Warszawy (uwzględniający m.in. wydatki turystów) wyniósł 12,9 mld zł - to o 36 procent mniej niż w 2019 roku. Autorzy badania podkreślają, że spadek mógłby być bardziej dotkliwy gdyby nie to, że ze znacznej części usług wchodzących w skład gospodarki turystycznej, np. transportowych czy gastronomicznych, korzystają również mieszkańcy.

Pomimo zamrożenia branży na dużą część 2020 roku, szacunkowe nakłady inwestycyjne na turystykę w Warszawie - w tym na transport, kulturę i zakwaterowanie - sięgnęły 7,1 mld zł i wzrosły w porównaniu do 2019 roku. Otwarto 7 nowych hoteli, a baza noclegowa powiększyła się do ponad 50 tys. miejsc noclegowych - informuje stołeczny Ratusz, powołując się na dane opublikowane w raporcie.

Głos w sprawie raportu zabrał dyrektor Stołecznego Biura Turystyki Paweł Moras, który podkreślił, że minione kilkanaście miesięcy było wyjątkowo trudną próbą dla miast na całym świecie.

Na szczęście w Warszawie zauważamy już pozytywne sygnały powrotu do normalności: na ulicach widać coraz więcej gości zarówno z Polski, jak i z innych krajów. Mamy nadzieję, że kolejny raport będzie znacznie bardziej optymistyczny, choć bez wątpienia powrót do równowagi zajmie branży kilka lat - mówi Paweł Moras.

Najpopularniejsze miejsca odwiedzane przez turystów

W ubiegłym roku, najchętniej odwiedzanym miejscem zarówno przez Polaków, jak i obcokrajowców, była stołeczna Starówka. Kolejne miejsca wśród turystów z Polski zajęły Łazienki Królewskie i Pałac Kultury i Nauki. Przyjezdni z zagranicy chętniej odwiedzali z kolei Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Zamek Królewski.

Atrakcyjność miasta rośnie z roku na rok. Coraz więcej nowych miejsc wartych odwiedzenia ma nie tylko sama Warszawa, ale też cały obszar metropolitalny. W 2020 roku można było skorzystać z atrakcji największego zadaszonego parku wodnego w Europie, położonego zaledwie 50 km od centrum Warszawy, czy też zwiedzić nowoczesną siedzibę Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku - czytamy na stronie Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy.

Całość raportu dostępna jest pod tym adresem

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto